Jar

07.04.2022

Jar je pre mňa ako začiatok roka. Príval novej energie. A nie pocit jarnej únavy, ako som kedysi mávala. Zväčša ľudia pred vianocami idú na plný výkon, aby všetko uzavreli, ukončili. Všade sa hovorí, treba to stihnúť do vianoc....Veď je to proti prírode, ktorá vie, že má v zime oddychovať a naberať sily na to ,,plodné obdobie,, ako je jar, leto a jeseň. Aj starí ľudia, ktorí sa riadili prírodou vedeli, že zima je čas oddychu. Maximálne tak drápali perie. ;)

Dnešná doba je opačná...v zime sa pracuje a v lete sa dovolenkuje. Lebo z energetického hľadiska, telo je už tak unavené, že si v lete žiada oddych. Ja to mám už chvála bohu inak. Zimu mám ako čas stíšenia, ponoru do vnútra, prácu, ale nie fyzickú, ale tú na sebe. Pozorujem, kde ešte idem proti sebe, kde som na seba tvrdá, kde cítim, že by som mala žiť viac slobodne...Potom na jar a v lete, necítim jarnú únavu, ale skôr príval energie a nápadov, ktoré na jar a v lete pretváram do reality a na jeseň a v zime to potom s vami zdieľam. Tak priznajme si...aj mi to vyhovuje, lebo nafotiť vankúš s makmi a vedľa neho kyticu makov by bol asi v decembri problém :D. Takže takto to ja mám a aj Rudko sa plynulo pridáva a veľmi nás to takto baví. Žiť v súlade s prírodou...to nie je len to, že človek nekupuje igelitky a nepije vody predávané v plaste. Žiť v súlade s prírodou je aj o energii, kde človek vníma a rešpektuje aj svoje telo, ktoré je čudujme sa tiež súčasť prírody ;)

Preto...podelím sa aspoň o niečo, čo sa týka Gnatural, čo som v zime ja prekonávala a ,,pracovala,, na svojom vnútri.

Už pár rôčkov je toto moje maľovanie aj mojou prácou, záľubou a tým hnacím motorom, ktorý ma ženie vpred. Teda hnal...veľa ľudí asi zažilo, keď začali svoju záľubu robiť ako povolanie, že časom začali cítiť rozpor. Je to hlavne pri tvorení. A to nehovorím o umeleckej tvorbe, ktorá by mala byť vlastne slobodné tvorenie, ktoré je o tom prítomnom momente, o tom, že ruka ide ľahko, človek stratí prehľad o čase a priestore...to je tvorenie. V prípade mojom sa stalo to, že moje výrobky sa páčili tak veľa ľuďom, že to bolo a aj je až neskutočné, aký záujem je  o ne. Moja nekonečná vďačnosť a snaha nikoho nesklamať, spravila za pár rokov zo mňa stroj na výrobu vankúšov atď. A, že kde je problém? Veď to znie ideálne... čo viac si môže človek priať? Záujem o výrobky, peniaze, úspech, televízia, časopisy.... Ale ja som si to všetko reálne veľmi dlho neuvedomovala. Ja som len videla pod nejakými klapkami neschopnú Zdenu, ktorá nič nestíha... Až raz  mi jedna pani v telefóne, keď som sa jej ospravedlňovala za to, že nestíham....povedala: pani, ale vy ste smutná a sklamaná a ja, že áno zo seba. A ona, že a nemyslíte si, že ste dobrá, keď sa vám darí a nestíhate, nie, že zlyhávate? Viete, niekedy vám to musí skrátka povedať ten správny človek. Niekedy potrebujete počuť tie slová v správny čas. Položila som telefón a fakt reálne som si uvedomila, že to čo robím je cez hranu únosnosti. Že nastal čas niekam sa posunúť, aby ma to stále bavilo a aby som z vnútorného rozporu či mám brať toľko objednávok, neprešla do odporu k maľovaniu...Takže jednu zimu som fakt toto dosť intenzívne spracovávala a hľadala prečo to robím, kde si moje ja myslí, že niekto sa bude hnevať, keď nebudem maľovať 10-12hodín denne. Veľa bubákov som v sebe našla, ako snaha nesklamať iných, ako sa nebáť, že keď nezoberiem všetky objednávky, že či bude na odvody, živobytie a tak...no skrátka veci, čo asi každý, kto sa sám živí sem tam prežíva.


A tak, si vždy dávam otázky, odpovedám, snažím sa nájsť kompromisy a moje - naše Gnatural zachrániť od ponorky, ktorá by mohla vzniknúť rokmi. Chcem, aby to tu bolo stále o nových nápadoch, o posúvaní sa, o inšpirovaní sa, nielen v tvorení, ale aj v tom, že sme ľudia aj my s Rudkom, tak ako aj vy, ktorí nás sledujete a kupujete si od nás naše výrobky, že tiež máme svoje strachy a bubákov. Že tiež prekonávame svoje obmedzenia, že tiež máme strach z toho či budete spokojní, ako možno aj vy vo svojej práci mávate, že sa stále snažíme niekam posúvať, učiť a dúfam, že tým môžeme aj vám dať sem tam, ako mi píšete odvahu sa posunúť. A o tom by ten život mal byť. O človečine....

Preto zima v Gnatural, rozumej správne - doma na našej verande v kreslách :D bola o tom, ako sa prestať báť spustiť tlač mojich malieb na textil, ako dať tomu celému tú dušu, aby to technicky domyslieť, aby to vyzeralo ako originál a ešte malo pár benefitov...pranie na vyšších teplotách a samozrejme dostupnosť. Že budú veci skladom a nie pol ročné čakacie doby ako mám teraz. Samozrejme, že budem naďalej ručne maľovať vaše sukienky, šaty a hlavne bude viac nových vzorov vankúšov, lebo budem mať na to viac času. A myslím, že ako vítaný bonus to, že tie ozaj vyhrané vencové vankúše boli a sú pre niektorých ľudí cenovo nedostupné a verím, že si ich budú už teraz môcť dovoliť a to ma asi teší najviac. 

Takže okrem práce na sebe som v zime pripravovala nový jarný kurz, ktorý je kamilkový a už sa pekne rozbieha, žienky maľujú a je nám veľmi dobre vždy...ani sa nevieme večer rozlúčiť, čo máme stále o čom debatiť :D

Keď sa zjarievalo, pomaľovala som pár vajec, ktoré ste mi za noc vykúpili a ja som sa ráno zobudila tak dojatá vďačnosťou za to, že môžem keď som to zbadala. Za to, že môžem robiť to čo ma baví a každý deň prosím tam hore, aby mi dal vedenie ako to celé naše Gnatural viesť, aby som mala stále radosť z tvorenia a udržala si to nadšenie. Jasné....sú dni, že sedím v ateliéri a neviem kudy kam a nadávam, že to je tak na figu rozhodovať ako to má celé smerovať, keď neviem čo by bolo lepšie urobiť skôr, ale potom príde ten pocit...veď to je tak super, že je to vlastne aké dobré, je môžem o tom celom rozhodovať ako to má celé smerovať :D. No sem tam na zasmiatie tie moje myšlienkové pochody....

Tak potom namaľujem ďalšiu várku vajíčok, aj keď poviem, že ďalšie nebudú, lebo veď čo Zuzke, Katke, Janke neurobím?:D Ale urobím, ale ozaj len pár pre radosť, lebo ešte stále mám textilné posledné objednávky a už pomaly začíname robiť prototypy tlače a poviem vám, bude to, že super...už sa teším, ako vám to poukazujem a budem odpisovať miesto ,,ospravedlňujem sa,, veľmi rada vám vyhoviem vo vašej objednávke ;)

Preto čaká ma ďalšia výzva, pomáhať Rudkovi s PC a asi ma už poznáte, nie je to môj kamarát moc...aby sme všetky tie maľby graficky upravili a mohli začať tlačiť. Či tlačiť na tlačiarni bol náš ďalší náš zimný ponor do svojej hĺbky, lebo najskôr sme si to chceli dávať tlačiť, ale to by bolo pre vás cenovo nevýhodné, tak sme prekonali svoje ďalšie bubáky a kúpili si ju. Keď nič nezmeníš, nič sa nezmení a preto sme zmenili postoj a začali miesto hľadania niekoho, kto nám to spraví tak dôveryhodné ako originál, veriť v to, že to Rudko zvládne. Ja zatiaľ len povzbudzujem a on teda a technika...zvláda to krásne. ;) 

Takže zima a čas ponoru do seba je za nami a jar je tu aj s tým novým, čo sme si snažili ,,nahovoriť,, :D že bude viac cesta k slobode a radosti z tvorenia. Preto ďakujeme ako nás hlavne na Instagrame podporujete, posúvate, fandíte...veľmi veľa to pre nás oboch znamená. Že v nás niekedy vidíte viac ako my sami v sebe a to nás ženie vpred. Preto aj my vám prajeme veľa radosti z toho čo robíte. Nech sa vám tiež darí žiť si svoj život aj napriek drobným rozporom a strachom vo vnútornom pokoji a súlade so sebou ;)

Zdenka a Rudolf