Renovácia dverí a okien

10.09.2022

Pekný deň vám prajem ;)

Toľko vám na Instagrame sľubujem ten postup pri renovácií našich okien a dverí...až ma to mrzí, ale do výberu sa mi to nedalo nahrať, aby to išlo nejak chronologicky a malo to hlavu a pätu a toho času priznajme si robiť nejaké videá a tie všelijaké reels či ako sa to píše :D .... Skrátka mi prišlo dnes, že veď ty máš blog, tak to tam spíš a pridaj fotky. No niekedy mám asi dhlšie vedenie a káble nejaké pripchaté, keď ma to skôr nenapadlo. Tak som sa dnes prehrabala ani nechcite vedieť koľkými fotkami v mojom mobile, aby som našla všetko čo potrebujem. Ale teda aby som tu veľa nevypisovala tej omáčky, poďme k veci.

Tejto idilke pri kávičke v zátiší čierne terasové dvere s kľučkou s odtieňom hliníka, predchádzalo obdobie veľkej dilemy. Prečo dilemy... Mali sme drevené euro terasové dvere a aj okná,  teakového odtieňa so zlatými kľučkami, s ktorými som sa už dosť dlho nemohla stotožniť. Skrátka mi stále bili do očí :D. V druhej časti domu sme zase mali plastové dvere vchodové, okná atď... No kto ma poznáte nejaký ten rôčik a môj vkus, skrátka estetická pohroma pre mňa. :D Preto som stále dumala čo s nimi urobiť. Takú vedu som v tom videla. Za jedno som to videla technicky nemožné, lebo všetci ,,odborníci,, ma odhovárali, aby to tam držalo a hlavne ak to bude držať, tak to bude určite niečo špeci, čo nás riadne finančne pocucá. No moja tvrdohlavosť a vytrvalosť ma priviedla do obyčajného obchodu s farbami a tam jeden milý pán radil tak, že pripadal, že vie čo hovorí a stojí si za tým. Priznám sa, prišlo mi to až moc jednoduché...ale ono to ozaj je. Tak to tu skúsim nejak zhrnúť. Postup pri plaste a dreve je ten istý, len pri plaste sa používa pred náterom sprej na plasty, ktorý trocha naruší štruktúru. 

Prvé som robila plastové vchodové dvere:

Vchodové dvere som najskôr zbavila tých strieborných štvorčekov, ktoré tam boli vo dvoch radoch. Skrátka som ich poodtrhávala. Zostalo tam ale prekvapenie, niekto kto si ich zamerával pri výrobe...tie štvorčeky, urobil tam zárezy. Takže to by farba neprikryla.... Napadlo ma, že kúpime drevené lišty a prekryjeme to nimi. Muž ich tam nalepil a mohla som pokračovať.

- prvé 4fotky sú stav pred...otrhávanie štvorčekov a prelištovanie tých zárezov. Následne som ich jemným šmirgľom 400 vybrúsila

- 5 foto - horúcou jarovou vodou  vyumývala

- 6 foto - potom som handričkou s liehom odmastila

- 7 foto - ale po hodine som strekla sprejom na plast, ktorý jemne narušil štruktúru 

- 8 foto - znova po hodine, som už prešla k samotnému natieraniu. Farba sa volá Malebná a teda je ozaj malebná ;). Nesmrdí, rýchlo schne a hlavne má krásny odtieň čiernej. Štetec odporúčam medzi nátermi nemáčať do vody a neumývať, ale dať do mikrotéhového vrecúška a dobre utiahnuť, aby farba na ňom nezaschla,  lebo do hodiny, kedy ide ďalší náter by neuschol od vody a farba by nebola jednoliata, ale mala by také, ako to nazvať šmuhy do šeda vďaka tej vode zostatej na štetci. Ja som dávala len dve vrstvy farby a úplne to postačilo. Potom už štetec umyť vodou. 

- 9 a 10 foto - dvere hotové. Pýtate sa ma na IG, že či stále drží. Áno drží a ani nechtom keď do nej idem tak nezostane ryha. Uvidíme ešte čo zima a mrazy, ale je to vonkajšia farba a teda myslím, že nie je dôvod prečo by mala zliezť.  

Ďalšími boli drevené eurookná a terasové dvere.

Čo sa týka náteru dreva čiže rámov a krídel okien a dverí, som použila presne ten istý postup ako pri plastových, len som nepoužívala ten sprej na plast, na to narušenie štruktúry. Čiže:

- šmirgeľ 400 prebrúsiť

- umyť jarovou vodou

- handričkou a liehom odmastiť

- a už len natierať štetcom dva krát

Aby to ale malo ten šmrnc ako vchodové dvere, kde máme kľučky odtieň hliník...vŕtalo mi hlavou čo s tými zlatými v dome. Tak som znova išla po radu a priniesla som si sprej. No jasné, že mi nestačilo nastriekať len kľučky.....:D Odniesli si to aj parapety a buková dýha na nich, ktorá mi k ničomu v miestnosti neladila, je teraz akoby hliník :D A teda až potom som bola spokojná. ;)

Postup pri kľučkách a parapetách:

- kľučky najskôr vymontovať

- prebrúsiť šmirgľom, umyť jarovou vodou, vyčistiť liehom 

- foto č.4 sprej na kľučky a parapetu odtieň White aluminium

- pri parapetách riadne všetko oblepiť a na široko kartónmi, handrami prikryť, lebo je to predsa sprej aby nebolo všetko strieborné :D

Tak vám prajem, nech sa vám darí a určite budem rada, ak mi dáte vedieť ako ste to zvládli. Ono to ozaj nie je o peniazoch, ale o chuti a asi trocha priznajme si o odvahe :D

Pre predstavu spotreby farby. Jedna plechovka mi vyšla na vchodové dvere z vonka, terasové dvere jedny len z vonka a jedny terasové aj vonok aj vnútro, dvojkrídlové okno a jednokrídlové okno vonok aj vnútro. Myslím, že 12€ plechovka. Samozrejme plus štetec, lieh, sprej na plast a na kľučky. 

Majte peknú jeseň ;)