Sedília, lavica - fotopostup

13.02.2024

Táto naša lavica - sedília, je často vo vašich otázkach, kto nám ju robil, odkiaľ je. Keďže ju vyrábal Rudko - môj muž a chceli ste, že aspoň stručne rozpočet atď...tak skúsim vám tuna v skratke. Lavica bola môj dávny sen, túžila som po takom mieste s výhľadom na prírodu. Okolnosti ale môj sen zmenili, výhľady nie sú, ale lavica je. Je to veľmi estetické, ale aj praktické miesto v našom dome. Pri troch deťoch a množstve topánok, čapíc, rukavíc....poznáte :D sa každé miesto na uloženie týchto vecí zíde. 

Čo sa týka materiálu...vrchná doska boli dve staré foršňe z lešenia, ktoré Rudko používal na chodenie vo vyšších miestach a to opotrebovanie jej len prospelo ;) Skrátka ja to zbožňujem, keď na dreve poznať zub času. Zbytok materiálu boli obyčajné plotové latky z Obi na dvierka, preglejka taktiež na dvierka a hranolčeky na korpus. 

Rozmer: dĺžka - 340cm, výška - 47cm, hĺbka - 47cm

Na fotkách sú v poradí spomínané latky na dvierka, na ich rám.

Stará foršňa, ktorú sme okartáčovali a vybrúsili, následne natreli výluhom z drátenky a octu /postup dám nižšie/ Výluh sa nechal chvíľu pôsobiť a potom som ho starou handrou vyutierala, záleží aký chcete silne hnedý. Pozor...časom ešte stmavne. Potom som zobrala obyčajný kuchynský olej a tiež inou starou handrou som celú dosku naolejovala. Neskôr prebytočný olej vyutierala handrou a nechala pár dní vyzrieť. Nemusíte sa báť...nebudete mať mastný zadok keď si sadnete :D. Len to chce pár dni čas na to vyzretie.

Z hranolčekov vyrobil Rudko takéto tri korpusy, na ktoré potom vyrobil dvierka, vložil police a položil vrchnú dosku. Myslím, že pre bežného hoby stolára jednoduchá vec tento korpus.

Tu som skúšala odtieň toho výluhu na kúsku dosky. Máme tmavú podlahu, tak aby tá doska ladila ku nej.

Takto vyzeral hotový korpus...

Tu je už položená vrchná doska po vykartáčovaní a vybrúsení. Doska je spojená z dvoch foršní...Tá krása starého dreva...zbožňujem to.

Výluh si potrebujete, ale pripraviť aspoň mesiac a viac predom. / ak máte nejaký iný náter, samozrejme môžete si dať hocičo. Olejovosky, alebo iné nátery. Čo sa vám hodí/

Postup: Do pohára sedmičky so šróbom, vhodíte dve drátenky, ale bacha nie tie nerezové ;) to by neskorodovalo, staré obyč.drátenky. Zalejte obyčajným kuchynským octom po vrch a môžete prihodiť aj dva hrdzavé staré klince, to to celé urýchli. Dať na slnko príame von a čakať až sa drátenka rozloží, zostane z nej len na dne taký prášok. 

Prvý dojem nič moc že? :D Také do oranžova...no je to skrátka o sile prípravku a o tom koľko to tam necháte natreté....preto pre tie, ktoré neradi riskujete, s kľudom ako som vyššie písala, kúpte hotové moridlo, vosk, lak....

Tu už farba trocha stmavla a časom zostala krásne hnedá.....korpus je natretý bielou akrylovou farbou Het. Ale super je aj Malebná ako som časom vyskúšala...

Toto je biela akrylová Het.

Tu už sú aj upevnené hranolčeky na položenie políc. Farebnosť dosky sa začína podobať na podlahu...takže spokojnosť ;) 

Z latiek sa vyrobil korpus, rám na dvierka, do ktorého bola vložená tenká preglejka, upevnené pánty a natreté znova farbou Het biela.

Kovové úchyty sú boli z Aliexpresu, lebo vtedy tuna nikde sa  nedali zohnať. 

A takto už aj s policami....

A teraz trocha výhody a nevýhody. Výhody...na občasné vypitie kávy, podebatenie s návštevou, úložný priestor mega, estetický doplnok, minimálne náklady na výrobu, oproti nábytkom z obchodov a hlavne drevo, čiže pevné a myslím, že nás to prežije. 

Nevýhody...môj sen vankúšov milión, veget :D Vankúše keď sa opierajú, tak sa za nimi okno rosí a ráno sú mokré, takže na noc neopierať o sklo, máme izolačné dvojsklo, ale aj tak oprieť sa a sedieť tam, je to chladné. Hovorím o chladných mesiacoch. Fotky z Instagramu vyzerajú super ako idylka na čítanie kníh, ale ja aj keď si tam dám vankúš, omína ma prdel :D. 

Zhrniem... užitočná, praktická, estetická vec, menej pohodlná na veget ;)

Dúfam, že som odpovedala na vaše otázky...a ak niečo treba, s kľudom sa v komentároch pýtajte. ;)