Zjesenieva sa ;)

19.08.2022

Prosím vás? Kde zmizli tie prázdniny?...Som jediná mama, ktorej ušli prázdniny? :D Vždy obávaný čas čo s deťmi, ako to zladiť s robotou, varením atď.....a je po nich. Dnes sme boli pokúpiť do školy nejaké veci a mne docvaklo, ako ten čas letí a ja som z toho čo som chcela stihnúť ohľadne domácnosti cez prázdniny stihla minimum. Ale zato myslím boli tieto prázdniny fakt veselé a také tie, ktoré žijeme a nie čakáme na koniec :D.

Nemali sme dovolenku, výletov bolo možno dva :D, ale teda myslím, že si chalani užili kopec srandy, kamarátov, potoka...zakedy nevyschol, bicykel, trampovanie, stanovanie, voda, bunkre, špekáčky, letné kino vonku na postelnej plachte, domáce buchty, langoše, kopec zmrzliny a vyspávania. Takže myslím, že mooože byť. Veď čo je viac, ako radosť a spokojnosť. Tie okná a steny môžem ja vymaľovať aj v septembri ;)

Gnatural bolo o pár kurzoch, vymýšľaní noviniek na zimu, Rudko robil zopár krásnych vitrín a lavíc, ja som vychystávala vaše objednávky a fotila okrem iných vecičiek túto našu krásku. Myslím, že táto naša tlačená jesenná štóla je niečo, čo sa nám ozaj podarilo. Dokonca sme sa pri nej ani nesfukovali ani jeden :D lebo sme boli obaja spokojní a vyšla na prvých pár pokusov. Sú veci, hlavne tie farebné, ktoré dolaďujeme niekedy aj 2týždne. Lebo nie a nie doladiť k originálu. Teda Rudko niekedy už myslí, že to je, ale ja asi ešte stále potrebujem pochopiť, že nemusím byť tak prísna na iných, ako som na seba. Skrátka...detailistka. Ale on má so mnou trpezlivosť a ja si to veľmi cením, lebo sa pod tie výrobky môžem potom podpísať ;), lebo som s nimi stotožnená.

Joj ako já tu jeseň ľúbim. To také obdobie, kedy sa pomaly začneme stišovať, zberať úrodu svojho snaženia na roli, zavárať, spracovávať to všetko, aby v zime sme si mali z čoho urobiť koláč, pizzu, rajčinovú omáčku... A keď sme pri tých koláčoch. Tento blog dnes píšem hlavne kôli koláču, lebo na IG som som spomenula, že žienky na kurze pýtali recept na ovocný koláč a hneď, že aj oni chcú..ešte pred týždňom. Tak som, že ho spíšem sem. Už sa až smejem, že to tu začína vyzerať ako blog nejakej ani neviem ako sa to píše foot blogerky :D. Ale určite tým smerom sa nebudem uberať, na to sú iné žienky. Ale tak nejak to s tým stolovaním aj ladí a čo vám tu budem písať len tak nejaké nudné výlevy k fotkám, radšej niečo užitočné ;)

Recept mám od jednej krásnej ženy, ktorá už nie je medzi nami, ale nikdy na ňu nezabudnem. To ona mi ukázala, že príroda sa dá vnímať nielen očami. Aké krásne je ju cítiť a vnímať úplne inak a to celým svojim bytím.

Ovocný koláč: 

Cesto: 

- Vyšľahať si tri bielka na tuhý sneh

- Potom vyšľahať v robote žĺtka s 19dkg kryštálovného cukru, 1ks vanilkového cukru, postupne prilievať 2dcl mlieka a prisýpať 1 prášok do pečiva s 25dkg múky /hladká a polohrubá napoly/

- Do vyšľahanej hmoty už len varechou vmiešavať 2dcl oleja a nakoniec tiež jemne varechou vmiešať vyšľahaný sneh.

- Formu z Ikei mám ja /alebo malý plech/ vytrieť maslom a vysypať múkou, vyliať a potom nadavať ovocie, najlepšie čerstvé... a tu sa teda medze fantázii nekladú. Máme radi kombináciu jablká, nasekané orechy, hrozienka, nalámanú čokoládu kúsky. Teraz sme mali slivky, hrušky, orechy nasekané. Minule som len z marhúľ a orechov nasekaných robila. 

- Na vrch robím posýpku z masla nie roztopeného, ale len zmäknutého, ktoré prstami zmiešam s kryštálovým cukrom a detskou krupicou v pomere, až je to také drobivé. Klasická posýpka určite poznáte. Masla približne polievková lyžica a cukor a krupica tak po dve polievkové lyžice s každého približne.

- Na vrch niekedy dám aj lupene mandlí...ja ho zbožňujem jesť horúci. Vtedy sa zastaví čas a ja si ho viem vychutnať ;)

Piecť teplota...klasika, ako bežné koláče, bublaniny.

Prajem dobrú chuť ;)

Rudko ten vyvára iné vecičky :D začal variť pomaly sviečky, lebo sa začínajú objavovať v objednávkach, tak asi aj vy už cítite, že prichádza ten čas spomalenia, stíšenia, zapálenia si sviečky a čuškania si pri čajíku, knihe, vyšívaní, štrikovaní... 

Prajem pekný štart školského roka a pokojné a pohodové dni.